"Ateliere de programare aplicată" pentru elevi la Facultatea IESC

În săptămâna 24-28 iunie 2024 s-au desfășurat în cadrul Facultății IESC o serie de "Ateliere de programare aplicată" pentru elevi.

La ateliere au participat 10 elevi, 5 de la "Colegiul Național Nicolae Titulescu" și 5 de la "Colegiul Național Dr. Ioan Meșotă", sub coordonarea doamnei profesoare Anca Casas.

Tematicile atelierelor susținute de cadre didactice și studenți de la Facultatea IESC au fost următoarele:

1. "Aplicații grafice folosind Python" - ș.l. dr. ing. Dana Ghiță
  2. "Informatica Aplicată - Programare microcontroler" - ș.l.dr.ing. Alexandru Dinu
  3. "Cum sa îți faci propria pagină web" - studenții Lixandroiu Adrian și Brezuica Andreea, anul 3 IEC
  4. "Dezvoltarea unei aplicatații informatice pentru un sistem bazat pe energie regenerabilă" - ș.l.dr.ing Dan Sorea

Atelierele au fost educative și interactive, într-o atmosferă relaxată, elevii fiind deja în vacanță.

Ne dorim ca și în viitor să oferim asemenea ateliere către elevi ce pot fi extinse și la formate de școală de vară.