Vizita Expertului la Filiala Brașov AOȘR

Un eveniment în cadrul procesului digitalizării

La invitația Academiei Oamenilor de Știință din România, Expertul European Domnul Mário CAMPOLARGO, fost Secretar de Stat pentru Digitalizare și Modernizare Administrativă, fost Director General al DG Informatics DIGIT – Uniunea Europeană, personalitate de marcă a domeniului digitalizării în Europa, a efectuat, în intervalul 25-30 iunie 2024, o vizită în România. În cadrul acestei vizite a fost primit la Braşov de Prof. Dr. Fiz. Doru Ursuțiu, Vice-Preşedinte al Filialei AOȘR Brasov (28-30 iunie).

pic20240717 02

Programul Expertului European la Braşov a inclus o vizită la Universitatea Transilvania din Brașov, unde s-a întâlnit cu Prof. univ. dr. Carmen Buzea, Prorector, cu Prof. univ. dr. Titus Bălan, Decanul Facultății de Inginerie Electrică și Știința Calculatoarelor și Prof. Dr. Fiz. Doru Ursuțiu - Filiala Brașov AOȘR.

pic20240717 03

După vizita la Universitatea Transilvania, Domnul Mario Campolargo şi soția au fost conduși în vizită la Cetatea Fagaraşului şi Muzeul Țării Fgaraşului. Muzeul ŢȚării Făgăraşului “Valer Literat” este muzeul unui areal istoric şi etnografic reprezentativ pentru România, care a fost înființat în anul 1923 pe baza patrimoniului colecționat de către profesorul Valer Literat, sub egida ASTRA.

pic20240717 04

Înainte de plecarea D-lui Mário Campolargo a avut loc o întâlnire la CRISTIAN INN cu Dr. Victor Hoffmann General Manager STEINEL.